MK-677

MK-677, znany też jako Ibutamoren, Nutrobal oraz L-163191, to niepeptydowy agonista receptora greliny. Pierwotnie powstał w celu zwalczania objawów różnych chorób wieku podeszłego, związanych z osłabieniem i zanikiem masy kostnej i mięśniowej (sarkopenią). MK-677 uważany jest za tańszą i łatwiejszą w stosowaniu alternatywę dla iniekcyjnego hormonu wzrostu, dlatego cieszy się niemałą popularnością wśród sportowców.

pro nutrition mk 677 sarm
pro nutrition mk 677 sarm

Mechanizm działania

MK-677 jest niekiedy błędnie zaliczany do grupy selektywnych modulatorów receptora androgenowego (selective androgen receptor modulators, SARM). Posiada inny molekularny punkt uchwytu od klasycznych SARMów, a mianowicie receptory greliny. Grelina, zwana też “hormonem głodu”, jest naturalnie występującym w organizmie peptydem, który bierze udział w regulacji równowagi energetycznej ustroju.

Pobudzenie swoistych receptorów dla greliny zarówno przez grelinę, jak i grelinomimetyki (w tym MK-677) prowadzi m.in. do zwiększenia wyrzutów hormonu wzrostu, czyli somatotropiny. Odbywa się to poprzez bezpośredni wpływ na przysadkę mózgową, a także wskutek synergizmu z somatoliberyną. Zwiększeniu poziomu GH towarzyszy wzrost uwalniania insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (insulin-like growth factor, IGF-1).

Efekty działania

Naśladowanie działania greliny oraz zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu i IGF-1 prowadzi do nasilenia przemian anabolicznych w tkance kostnej i mięśniowej. Obserwowany jest wyrazisty wzrost masy, siły i nawodnienia mięśni oraz ogólne zwiększenie wagi ciała. MK-677 wykazuje silne działanie antykataboliczne – chroni tkankę mięśniową przed rozpadem.

MK-677 wpływa też na wzmocnienie i wzrost gęstości mineralnej kości. Ponadto wspomaga optymalną regenerację organizmu – pobudza produkcję kwasu hialuronowego w chondrocytach, przez co poprawia “smarowanie” stawów i może zapobiegać potencjalnym kontuzjom. Wpływa korzystnie na parametry metaboliczne – może normalizować profil lipidowy krwi poprzez redukcję stężenia lipoprotein niskiej gęstości (low-density lipoprotein, LDL).

Badania naukowe

MK-677 został poddany szeregowi badań klinicznych, w których potwierdzono jego aktywność anaboliczną oraz wpływ na kompozycję sylwetki.

1. Podwójnie zaślepione, randomizowane badanie kliniczne fazy IIb z kontrolą placebo, przeprowadzone na 123 starszych pacjentach z przebytym złamaniem kości biodrowej. Badanie miało na celu ocenę wpływu MK-677 na regenerację po urazie. Grupa badawcza otrzymywała 25 mg MK-677 dziennie przez 24 tygodnie. W grupie tej odnotowano wzrost stężenia IGF-1, zwiększenie odczuwalnej siły mięśniowej i średniej prędkości chodu. Nie odnotowano poprawy innych mierzonych parametrów funkcjonalnych. Ponadto w grupie badawczej zmniejszyła się ilość upadków (jednej z najczęstszych przyczyn złamania kości biodrowej u osób starszych). Jednak ze względów bezpieczeństwa badanie nie przeszło do kolejnej fazy badań klinicznych i ustalono, że MK-677 wykazuje niekorzystny profil bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej.

2. Podwójnie zaślepione, randomizowane badanie z kontrolą placebo, przeprowadzone na 8 zdrowych osobach w wieku 24-39 lat. Uczestników badania poddano restrykcji kalorycznej przez dwa 14-dniowe okresy czasu, podczas których w 7. dniu każdego okresu otrzymywali 25 mg MK-677 lub placebo. Po drugim 7-dniowym okresie przyjmowania MK-677 odnotowano poprawę bilansu azotowego, co pozwoliło wysnuć wniosek, że ibutamoren zmniejszał katabolizm białek wywołany niskokaloryczną dietą.

3. Podwójnie zaślepione, randomizowane badanie z kontrolą placebo, przeprowadzone na 24 otyłych mężczyznach w wieku 18-50 lat, których BMI wynosiło powyżej 30. Uczestników badania podzielono na dwie grupy – jedna otrzymywała 25 mg dziennie MK-677 przez 8 tygodni, a druga – placebo. W grupie badawczej odnotowano wzrost stężenia GH, IGF-1 i białka wiążącego IGF – IGF-BP3 (IGF-binding protein-3). Nie odnotowano zwiększenia stężenia kortyzolu we krwi ani w moczu. W grupie badawczej nastąpił znaczny wzrost beztłuszczowej masy ciała, bez znaczącej zmiany masy tkanki tłuszczowej, a także wzrost podstawowej przemiany materii.

4. Podwójnie zaślepione, randomizowane badanie z kontrolą placebo, przeprowadzone na 32 zdrowych osobach (15 kobiet i 17 mężczyzn w wieku 64-81 lat), otrzymujących 2, 10 lub 25 mg MK-677 raz dziennie lub placebo, przez 2 okresy czasu, kolejno 14 i 28 dni. Dwutygodniowe przyjmowanie MK-677 zwiększyło stężenie GH w sposób zależny od dawki. W grupie przyjmującej 25 mg dziennie nastąpił wzrost IGF-1 do poziomu zdrowego dorosłego. Nie odnotowano wzrostu stężenia kortyzolu, a stężenie prolaktyny wzrosło, jednak nie przekroczyło normy.

5. Podwójnie zaślepione, randomizowane badanie z kontrolą placebo przeprowadzone na 22 hemodializowanych pacjentach, oceniające wpływ MK-677 na poziom IGF-1. Stężenie IGF-1 w grupie badawczej znacząco wzrosło, a wraz z nim beztłuszczowa masa ciała, siła fizyczna i subiektywna jakość życia, a przy tym nie odnotowano poważnych skutków ubocznych u osób po hemodializie.

Możliwe skutki uboczne

Za możliwe skutki uboczne MK-677 odpowiada w głównej mierze podwyższony poziom hormonu wzrostu i IGF-1. Są to przede wszystkim:

  • Zatrzymanie wody w organizmie,
  • Zwiększenie apetytu (co może być pożądane w okresie budowy masy mięśniowej),
  • Zwiększenie masy ciała i tkanki tłuszczowej w wyniku pogorszenia gospodarki glukozowo-insulinowej
  • Przejściowy wzrost poziomu kortyzolu i prolaktyny.

Z czym łączyć – porady eksperta

MK-677 dobrze komponuje się ze standardowymi SARMami, m.in. z MK-2866 i LGD-4033. Taka kombinacja zmaksymalizuje efekty budowy mięśni.

W celu zniwelowania wpływu MK-677 na zwiększenie masy ciała i tkanki tłuszczowej oraz wsparcia gospodarki węglowodanowej, warto jednocześnie sięgnąć po GW-501516 lub preparaty na bazie berberyny/metforminy.

Jeszcze większe wydzielanie hormonu wzrostu zapewni połączenie z sermoreliną lub CJC-1295 DAC, z którymi synergistycznie i za pośrednictwem innego mechanizmu (ograniczania aktywności somatostatyny), współpracuje hupercyna i alfosceran choliny.

Dawkowanie

Standardowe dawkowanie waha się pomiędzy 10 a 40 mg dziennie. Najczęściej stosowane dawki mieszczą się w zakresie 20-30 mg/dzień. MK-677 jest stosowany w formie doustnej, co daje mu ogromną przewagę nad iniekcyjnym hormonem wzrostu.

Praktyczne porady eksperta

MK-677 cechuje się długim czasem działania, wynoszącym 24 godziny. Z tego względu powinien być stosowany raz dziennie. Pora przyjmowania jest kwestią indywidualną i zależy od zamierzonego celu.

Jak dobrze wiemy, MK677 względnie imituje działanie greliny, która sama w sobie jest hormonem relatywnie pobudzającym, energetyzującym i wyostrzającym funkcje kognitywne, ale także przyczynia się do zwiększenia stężenia kortyzolu. Te właściwości pozwalają wysnuć wniosek, że najlepiej przyjmować MK rano po przebudzeniu, jednak nie u każdego ta metoda się sprawdza.

Z kolei przyjmowanie przed snem może przyczynić się do poprawy jakości snu, przyśpieszenia procesów regeneracyjnych i częściowego uniknięcia nasilonego łaknienia. Jednak tu także należy zaznaczyć, że u niektórych osób przyjmowanie MK przed snem powoduje skutki zupełnie odwrotne.

W związku z powyższym, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak najlepiej stosować MK, pozostaje więc dostosować to do własnych potrzeb, celów i wzorców.

Źródło: https://sarmpedia.pl/mk-677

SARM PRO NUTRITION MK-677 cena

Cennik SARM Pro Nutrition

ZdjęcieNazwa LABStężenieIlość  Cena  
PRO NUTRITION RAD 140 SARM

RAD-140PRO NUTRITION10mg/kap60kaps160zł
pro nutrition mk 677 sarm

MK-677PRO NUTRITION30mg/kap30kaps220zł
PRO NUTRITION GW 501516 SARM

GW-501516PRO NUTRITION10mg/kap60kaps120zł
PRO NUTRITION LGD 4033 SARM

LGD-4033PRO NUTRITION10mg/kap60kaps145zł
PRO NUTRITION OSTARINE OSTARYNA SARM

OstarinePRO NUTRITION10mg/kap90kaps110zł
PRO NUTRITION SARM STACK

Sarm StackPRO NUTRITION20mg/kap60kaps220zł