Gdy spojrzysz na profesjonalnego kulturystę, zobaczysz, że jest wielki jak szafa i silny jak koń. Pozostawia to pytanie: jak on to zrobił?! Pomyślisz sobie: na pewno brał sterydy! Ale zaraz! ty też brałeś, też byłeś duży, a gdzieś to przepadło. Kluczem do sukcesu jest dobre PCT ( odblok po sterydach )

Bądź na bieżąco! Zapisz się już dziś!

Co to jest PCT – odblok po sterydach

Kiedy bierzesz sterydy, sztucznie zwiększasz swoją siłę i rozmiar, co może dać ci całą masę paskudnych efektów ubocznych. Ale prawdziwy problem zaczyna się po zakończeniu cyklu sterydów. Podczas cyklu twoje ciało przechodzi na tempomat i naturalnie przestaje wytwarzać hormony. Dlatego potrzebny jest odblok po sterydach.

Terapia po cyklu (PCT) jest niezbędnym procesem, przez który ludzie przechodzą po zakończeniu cyklu sterydów. Celem jest przywrócenie ich ciała do normalnego stanu, aby mógł ponownie zacząć naturalnie wytwarzać hormony. Po zakończeniu cyklu użytkownik rozpocznie terapię po, która może trwać od 30 do 45 dni.

Istnieje wiele różnych leków, które można wykorzystać na PCT. Skupmy się na SERMach.

SERMy na dobry odblok po sterydach

Jedną z najpopularniejszych opcji PCT są selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM). Są to leki, które blokują działanie estrogenu w organizmie, co czyni je popularną opcją w leczeniu raka piersi. Jednak blokując estrogen, SERM są również przydatnymi narzędziami do stosowania podczas terapii po cyklu sterydowym.

W dużych dawkach sterydy mogą przekształcić się w estrogen w organizmie. To powoduje rzeczy takie jak męskie piersi, które mogą całkowicie zniszczyć twoje przyrosty i sylwetkę. Hamując estrogen, stosowanie SERM po cyklu może pomóc w walce z tymi irytującymi skutkami ubocznymi. Zwiększa również poziom T, pomagając przywrócić produkcję testosteronu do normy.

Najpopularniejsze SERM w odbloku po sterydach to Clomid i Nolvadex. Który z tych leków jest lepszy? Po pierwsze, spójrzmy na każdy z leków.

SERM #1: CLOMID

odblok po sterydach
odblok po sterydach

Co to jest Clomid?

Clomid to lek stosowany przede wszystkim w celu zwiększenia płodności u kobiet i wywołujący owulację. Ma jednak również wiele zastosowań niezgodnych z zaleceniami, w tym pomaga zwiększyć liczbę plemników i poprawić ich ruchliwość u mężczyzn.

Te zastosowania niezgodne z etykietą sprawiają, że przydatne jest włączenie leku w ramach terapii po cyklu (PCT). Po zastosowaniu po sterydach Clomid pomaga pobudzić jądra do ponownego wytwarzania testosteronu.

Skutki uboczne Clomid

Bez względu na to, czy jest stosowany do celów niezgodnych z przeznaczeniem, czy do zastosowań klinicznych, Clomid może powodować pewne irytujące problemy. Są one znacznie częstsze u kobiet, ale mężczyźni również ich doświadczają. Oto niektóre z najczęstszych działań niepożądanych Clomidu:

 • Wymioty
 • Nudności
 • Bóle głowy
 • Biegunka
 • Rozmazany obraz
 • Trądzik

Uważa się, że te działania niepożądane są znacznie częstsze wśród kobiet. Jednak niektórzy użytkownicy płci męskiej zgłaszali cierpienie z powodu łagodnych skutków ubocznych po przyjęciu Clomidu, w tym niewyraźnego widzenia, wahań nastroju i trądziku. Rzadko którykolwiek z tych efektów jest poważny, ale nadal dobrze jest mieć oko na swoje zdrowie podczas używania tego leku w PCT. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najbardziej uciążliwe są wahania nastroju. Reszta jeżeli nawet występuje, to jedynie symbolicznie.

Kiedy przyjmować Clomid

Najlepszy czas na przyjęcie Clomidu to około dwa tygodnie po zakończeniu cyklu sterydowego . To daje twojemu ciału wystarczająco dużo czasu, aby usunąć syntetyczną wersję testosteronu, którą zażywałeś.

Czas zażywania Clomidu zależy od tego, jaki cykl sterydów przyjmowałeś. Im był silniejszy, tym dłużej potrwa, zanim poziom hormonów wróci do normy.

Musisz także wziąć pod uwagę czas trwania cyklu sterydowego. Oczywiście, przy dłuższym cyklu będziesz potrzebować dłuższego okresu PCT.

SERM #2: Nolvadex

odblok po sterydach
odblok po sterydach

Co to jest Nolvadex?

Clomid jest często stosowany w połączeniu z Nolvadex podczas terapii po cyklu. Znany ogólnie jako tamoksyfen, lek ten stosuje się głównie w leczeniu raka piersi u kobiet.

W świecie kulturystyki Nolvadex jest stosowany podczas terapii po cyklu, aby pomóc w tłumieniu estrogenu, podobnie jak Clomid. Faceci wychodzący z cyklu sterydowego często używają Clomid i „Nolva” razem, aby przywrócić swoje ciało do homeostazy i przywrócić poziom T do normy.

Skutki uboczne Nolvadex

Jak wszystkie leki, Nolvadex wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych . Podobnie jak w przypadku Clomidu, działania te badano głównie u kobiet. Oto lista, która pomoże Ci śledzić swoje zdrowie:

 • Rozstrój żołądka
 • Podrażnienie skóry
 • Bóle głowy
 • Nudności
 • Depresja lub lęk
 • Skurcze żołądka
 • Zaparcie
 • Strata libido

Te działania niepożądane są zwykle związane z kobietami. Wynika to z faktu, że Nolvadex stosowany w leczeniu raka piersi stosuje się przez znacznie dłuższy czas. W przypadku stosowania w PCT działania niepożądane są zwykle minimalne. Jednak pomimo tego, że pomaga przywrócić naturalny poziom testosteronu, jedną z głównych rzeczy, na które Nolvadex może wpływać, jest popęd seksualny. A ile warte są te wszystkie mięśnie, jeśli nie możesz popisać sie w sypialni?

Jak stosować Nolvadex

Idealna dawka leku Nolvadex wynosi 40 mg na dobę przez dwa tygodnie, a następnie 20 mg przez kolejne dwa tygodnie. Na koniec należy go zmniejszyć do dawki podtrzymującej wynoszącej 10 mg dziennie przez kilka kolejnych tygodni.

Nolvadex vs Clomid:

Clomid i Nolva są w rzeczywistości bardzo podobnymi lekami i naprawdę różnią się tylko w jednym obszarze.

Uważa się, że Nolva pomaga wytwarzać więcej hormonu luteinizującego (LH) niż Clomid. Ten hormon jest ważny dla uwalniania testosteronu. Próbując objąć wszystkie bazy, oba leki są często stosowane jednocześnie.

SERMy VS SARMy

Więc powinieneś po prostu załadować SERM po swoim cyklu? Jest to preferowany wybór dla wielu doświadczonych użytkowników sterydów. Jednak jedną z wad korzystania z SERM dla PCT jest to, że może upłynąć trochę czasu, zanim poziom hormonów wróci do normy. To naprawdę może zrzucić niektóre z tych ciężko zdobywanych przyrostów. A po co narażać ciało na stres związany ze sterydami, jeśli w końcu stracisz mięśnie?

Z tego powodu niektórzy użytkownicy uwzględniają SARM w terapii po cyklu.

Co to są SARM?

sarm pct ostarine ostaryna
sarm pct ostarine ostaryna

SARMs oznacza selektywne modulatory receptora androgenowego. SARM faktycznie mają podobny efekt do sterydów, a czasem są bardziej uprzywilejowane niż zwykłe anaboliki. Wynika to z faktu, że SARM są znacznie bardziej anaboliczne niż androgenne, co oznacza, że ​​możesz cieszyć się dodatkowym wzrostem mięśni bez nieprzyjemnych androgennych skutków ubocznych, które towarzyszą sterydom. Są one również dostępne w formie ustnej, więc nie musisz się bawić igłą.

Oprócz korzyści zwiększających wydajność, SARM można również stosować podczas terapii po cyklu. Ponieważ pomagają we wzroście mięśni, leki te mogą zapobiec utracie zysków podczas PCT. Jednak w przeciwieństwie do SERM, SARMy nie przywracają naturalnego poziomu T. Z tego powodu zaleca się przyjmowanie SARM takiego jak Ostarine wraz z Clomidem lub Nolvą.

Skutki uboczne SARM

O wiele rzadziej występują skutki uboczne od SARM niż od rzeczywistych sterydach, szczególnie w niskich dawkach stosowanych w PCT. Jednak, gdy są stosowane zamiast anabolików, kulturyści często przyjmują duże dawki. To wtedy mogą wystąpić te gówniane skutki uboczne:

 • Ginekomastia
 • Wypadanie włosów
 • Upośledzenie wzroku
 • Uszkodzony testosteron
 • Bezpłodność

Jak widać, skutki uboczne są bardzo podobne do skutków stosowania sterydów.

Co się stanie, jeśli pominiesz odblok po sterydach?

Najlepszy przypadek? Tracisz przyrosty, na które tak ciężko pracowałeś. Najgorszy przypadek? Twój poziom hormonów pozostaje całkowicie zakręcony przez tygodnie po zakończeniu cyklu. Może to spowodować ginekomastię, trądzik, kłopoty z kutasem i wysokie ciśnienie krwi.

Cennik Tamoxifen / Nolvadex

ZdjęcieNazwa LABStężenieIlość  Cena  
TAMOX EGISTAMOXIFENEGIS20mg/tab30tab60zł
ZYMOPLEX TAMOXZYPOFLEXGENEPHARM20mg/tab30tab60zł
TAMOXIFENANT PHARMA20mg/tab30tab60zł

Cennik Clomid

ZdjęcieNazwa LABStężenieIlość  Cena  
CLOMIDANFARMHELLAS50mg/tab24tab60zł
CLOMI-MEDBIONICHE50mg/tab60tab100zł